Ne İş Yapabilirim? [En Karlı İş Fikirleri]

Ne iş yapabilirim diyenler için mutlaka değerlendirmeleri gereken tüm iş fikirlerini bu yazıda bir araya getirdim. Ne iş yapmalı, iş kurmak istiyorum ne yapabilirim gibi sorular son zamanlarda çok fazla sorulmaya başlandı.

Girişimcilik fikri olanların aklında kendi işimi kurmak istiyorum ne iş yapabilirim sorusu var. Küçük iş fikirleri olanlar için de rehber niteliğine olacak bu yazıda kendinize uygun bir mesleği bulabilirsiniz.

İş kurmak istiyorum ama nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenlerdenseniz bu konu hakkındaki en doğru yazıyı okuyorsunuz diyebilirim.

Ne iş yapabilirim sorusu genellikle gençler tarafından soruluyor. İşsiz kalmak istemeyen ve kendi çabalarıyla iş kurma fikirleri arayan insanlar geleceğin girişimcileri olacaklar. Ne yapabilirim diyenlerden biriyseniz yazımı okumaya devam edin!

Ne İş Kurabilirim?

Öncelikle iş kurmak istiyorum sorusu girişimciliğin ilk adımlarından biri. Kendi işini kurma düşüncesi insanın aklına geldiyse parlak iş fikirleri de hemen ardından gelecektir.

Öncelikle kendinize uygun işleri filtrelemeniz gerekiyor. Çünkü iş kurup para kazanabileceğiniz on binlerce iş var. Bunlar arasında kendinize en uygunu hangisi diye düşünüp cevabı yine kendiniz vermelisiniz. Elbette tavsiyelere de açık olmalısınız.

Acaba hangi iş daha çok kazandırır veya ne iş kursam çok para kazanırım diye düşünürseniz hiç istemediğiniz bir işi kurma ihtimalinizin olduğunu da söyleyeyim. Asıl önemli olan istekli olduğunuz bir sektörde iş kurmaktır.

Öncelikle bu listeyi 2019 iş fikirleri arasında en popüler işler arasından seçerek hazırladım. Bu iş fikirleri arasından aklınıza yatan olursa bir girişimde bulunabilirsiniz.

is kurmak istiyorum

1. Butik Giyim Mağazası Açmak

Evet belki çok fazla sayıda var, belki size cazip gelmiyor olabilir ancak butik açmak hala daha popüler ve kazanç getiren bir iş. Peki nasıl oluyor da bu kadar çok kişinin yapmasına rağmen hala kazandırabiliyor?

Cevap basit: Talep! İnsanların talepleri oldukça bu işten para kazanmak çok kolay. Üstelik çok büyük sermayelere gerek de yok. Ancak dikkat edilmesi gereken konu iyi reklam stratejisine sahip olmak. İnsanlar sizden haberdar olmalı ve ne sattığınızı bilmeli.

ne iş yapmalı

Reklam için de bir çok seçenek var. En çok tercih edilenleri elbette sosyal medya. Instagram en büyük pazarlama ve reklam uygulaması olduğu için kolaylıkla mağazanızın reklamını yapabilirsiniz.

Mağazanızın Instagram hesabının da ürünleri paylaşacağınız şekilde olmasına ve iyi bir şekilde yönetilmesine dikkat etmelisiniz. Yayınlayacağınız reklamlar insanların dikkatini çekmeli, sizin profilinizi ziyaret etmeliler.

2. Yeni Nesil Lokma Dükkanı Açmak

Son zamanlarda lokmacı furyası aldı başını gitti. Normalde lokma döktürmek hayır için ücretsiz yapılırdı. Ancak şimdi yeni nesil lokma dükkanları bunu değiştirerek işe farklı bir boyut kazandırdı.

Son dönemlerin popüler işlerinden biri olan lokmacılık, geleneksel şerbetli lokmadan farklı olarak karşımıza çıkıyor. Yine hamurdan yapılan lokmaların içine çikolata koyularak ek süslemelerle servis ediliyor.

Gençler, çocuklar ve kadınlar tarafından merak edilerek yenilen tatlının bağımlısı da çok. Yani bu tatlıya rağbet var. Evet belki çok fazla lokma dükkanı açıldı ama bu işe girmek isteyenler için bir engel değil.

Lokma dükkanı açmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken noktalar ise lokasyon, iş hakkında detaylı araştırma ve maliyet hesaplama. Özellikle öğrencilerin yoğun olduğu bir konumda açılacak lokmacının tutma olasılığı oldukça yüksek.

Merkezi yerlerde, insan kalabalığının olduğu büyük caddelerde açılacak bir dükkan özellikle hafta sonları ve akşam saatlerinde dolu olacaktır.

Halihazırda var olan lokmacılardan bayilik alabileceğiniz gibi, kendi isim ve markanızı oluşturarak da lokma dükkanınızı açabilirsiniz.

Farklı çeşit lokmalar sunarak menüyü zengin tutmanız müşterilerin de artmasını sağlayacaktır. Gelen müşterilerden sosyal medyadan paylaşım yapmaları ricasında bulunursanız, paylaşımlar sayesinde yeni müşteriler kazanabilirsiniz.

3. Korku Evi Açmak

Son dönemlerde insanların eğlence anlayışı çok farklı alanlara kaymış durumda. Önceden sinema, tiyatro, konser, bowling gibi aktivitelere gidilirken günümüzde korku evi gibi maceraperestlere hitap eden aktiviteler revaçta.

Korku evi konsepti Amerika ve İngiltere gibi ülkelerden çıkmıştır. Korku evi adından da anlaşılacağı üzere arkadaş grubunuzla gideceğiniz sizi korkutacak şekilde tasarlanmış mekanlardır.

Korku evlerinin aslında bir amacı var, o da sonuna kadar dayanıp o evden bir şekilde çıkmak. Eğer korku filmlerini seviyorsanız korku evlerinde bu filmlerden alışkın olduğunuz pek çok detayla karşılaşabilirsiniz.

 

Size verilen belirli bir süre içinde sizi korkutacak kişi veya nesnelerden kaçarak evden çıkmaya çalışıyorsunuz. Olay bundan ibaret. Peki bu işi yapmak kazançlı mı?

Eğer bu iş için uygun bir yer bulduysanız ve korku evine gelebilecek insanların olduğu yerde yaşıyorsanız değerlendirmeniz gereken bir iş olduğunu söylemek mümkün.

İyi bir pazar araştırması yaptıktan sonra gerekli şartları yerine getirip korku evini açabilirsiniz. Maliyet olarak ortalama 40-50 bin TL tutan korku evlerinde büyüklüğüne ve tasarımına göre farklı fiyat tarifleri uygulanmakta. Yani standart bir gelir yok. Ancak kısa bir sürede paranızı çıkartırsınız.

4. Ejderha Nefesi Satışı Yapmak

Ejderha dondurması nefesi olarak da bilinen bu yiyecek içerisinde bulundurduğu azot ile yiyenlerin ağzından duman çıkmasını sağlıyor.

Temelleri 2016 yılında Amerika’da Dragon Breath ismiyle atılan ürünün Türkiye’de Ejderha Nefesi isminde birkaç farklı türü yapılıp satılmakta. Görsel olarak güzel gözüken deneme hissi uyandıran ürünün lezzeti ve farklı bi deneyim olması insanların ilgisini çekiyor.

Ejderha nefesi bardakta sunulan bir yiyecek. Azot katılarak bir anda soğuyan ürün ağızdayken duman haline geliyor. İnsanların yoğun olarak geçtiği yerlerde kurulabilecek bir stand veya açılacak bir dükkan kısa bir sürede büyük kazançlar getirebilir. Çünkü bu ürünün kar marjı oldukça yüksek.

iş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim

Kısa bir sürede maliyeti geri kazandıran ve kâra geçiren bir ürün olan ejderha nefesi, plaj, AVM ve yoğun caddelerde rahatlıkla tutacak bir iş. Gelecek vadeden bir iş olan ejderha nefesi, aynı zamanda bayiliği olan bir iş kolu.

Peki azot katılan bir ürünü tüketmek sağlığa zarar verir mi? Bu, ejderha nefesi işine girmek isteyenlerin önemsemesi gereken bir konu çünkü insanların tükettiği ürünlerin zararsız olması gerekir.

Sıvı azot son zamanlarda kullanılan zararsız bir maddedir. Doğal ve taze ürünler kullanıldığı sürece ejderha nefesinin sağlığa bir zararı yoktur.

5. E-Ticaret Yapmak

Günümüz internet çağında online alışveriş daha az vakit alıyor ve oturduğumuz yerden tüm ürünlere ulaşabiliyoruz. Çabuk gönderim ve zahmetsiz olmasıyla insanlar artık internetten alışveriş yapmaya daha sıcak bakıyor.

Siz de eğer internetten satış yapmak istiyorsanız bir e-ticaret sitesi açıp en çok tutulan ürünleri sanal mağazanızdan müşterilerinize gönderip para kazanabilirsiniz.

En çok tutan ürünler Google Trends yardımıyla bulunabilir. İnsanların en çok aradığı ürünleri içeren bu liste 2019 yılında ne iş yapabilirim diyenler için adeta bir fırsat diyebilirim.

 

ne iş kurabilirim

İnsanlar genellikle kıyafet ve teknolojik ürünlere rağbet gösteriyor. En çok aranan ürünler arasında bayan korse, erkek ekoseli gömlek, spor kıyafetleri, seyahat aksesuarları, otomotiv aksesuarları, akıllı saatler gibi ürünler var.

Bu ürünler özelinde veya birkaç tanesini içerisinde bulunduran bir e-ticaret sitesi ile yüksek kazanç sağlamanız mümkün. Herkes en iyi e-ticaret ürünü hangisi diye sorarken en çok tercih edilen ürünler araştırması yapmayı düşünemiyor. Ancak talebi fazla olan ürünler yüksek kazanç getirebilir.

6. VR Oyun Salonu Açmak

Virtual Reality kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve Türkçe’de Sanal Gerçeklik olarak kullanılan bu teknoloji, sanal bir ortama girilip sanal objelerle etkileşim kurulması olarak tanımlanabilir.

Yalnızca bir sanal gerçeklik gözlüğü kullanılarak bile sanal dünya gözlerinizin önüne gelebiliyor. Ancak ekipmanlar sadece bundan ibaret değil. Sandalyeler, kontrolcüler, sanal silahlar ve diğer ekipmanlarla destekli bir sanal gerçeklik simülasyonu insanı adeta farklı bir dünyanın gerçekten içinde hissettirebiliyor.

Peki bu işin tutma ihtimali nedir? Ne iş yapabilirim diye soranlar VR oyun salonu açma fikrine nasıl yaklaşmalı?

Günümüzde bu işi yapan çok sayıda girişimci var. İşin tutup tutmadığını yapacağınız piyasa araştırmasında görebilirsiniz. Birkaç tutmayan örnek görüp hemen vazgeçmeyin. Çünkü yer seçimi, fazladan yüksek maliyet, yeterli bilgi birikimi olmadan işe başlamak gibi etmenler bu iş için oldukça önemli.

Yakın bir gelecekte artık çoğu bilgisayar oyunu sanal gerçeklik üzerine çıkacak. Günümüzdeki oyun salonları da bu değişimden nasibini alacak elbette. Bu piyasa henüz keşfedilmiş değil. Yani bu işe erkenden girmek büyük bir avantaj olacak.

Sanal gerçeklik salonları yalnızca tek tip olmayacak. Farklı konseptler ve tasarımlarla müşterilere benzersiz bir deneyim yaşatmak mümkün olacak.

Sanal gerçeklik salonları oldukça kârlı bir iş olacak. Giderek artan popülaritesiyle birlikte müşteriler oyunları merak edecek ve deneyimlemek isteyecektir. Bu da talebin yüksek olacağını ve kazançlı bir iş olacağını göstermekte.

7. Çikolata Dükkanı Açmak

Son zamanlarda tatlı dükkanları oldukça popüler. Çikolata da hepimizin severek yediği güzel bir tatlı. Çikolata dükkanı açarak başarılı olan pek çok insan var. Siz de onlardan biri neden olmayasınız?

Günümüzde çeşit çeşit çikolata ve çikolata kullanılarak yapılan tatlı var. Dünyaca ünlü Belçika, İsviçre, Alman çikolataları, açacağınız çikolata dükkanında müşterilerini bekliyor olacak.

Çikolata dükkanı açarken gerekli izinleri almak gerekir. Ayrıca açacağınız dükkanın lokasyonu da oldukça önemli. Kalabalık cadde veya merkezi bir yerde çikolata dükkanı açmak mantıklı olacaktır. Çünkü müşteriler yoldan geçerken bile güzel çikolataların büyüsüne kapılabilir.

Çikolata dükkanı açma konusunda daha önceden yapacağınız piyasa araştırması da oldukça önemli. Rakiplerinizi iyi analiz edip, özgün tarzınızı ortaya koyup farklı konseptlerle müşterilerinizin karşısına çıkmalısınız.

Sizi tercih etmeleri için reklam stratejisi de oluşturmalısınız. Sosyal medya kanalıyla iyi bir reklam kampanyası yürütürseniz tanınılırlığınızı da artacaktır. Çekeceğiniz lezzetli çikolata videoları dükkanınızın insanlarla dolmasını sağlayacaktır.

Instagram üzerinden yapacağınız çekilişler ve vereceğiniz ödüllerle müşteri potansiyelinizi de artırabilirsiniz. Bu şekilde yavaş yavaş isminiz de duyulmaya başlayacaktır.

Çikolata üretimi için gerekli malzemeler ve ekipmanları eksiksiz sağlamanız gerekecektir. Ayrıca gerekli izin ve ruhsatları da almalısınız. Gıda sektörü olduğu için sağlık bakanlığı onayı da alınması gerekmekte.

Çikolata dükkanı açmak isteyenlere verebileceğim en önemli tavsiye usta seçimine çok dikkat etmeniz olacaktır. Özellikle çikolata yapımında deneyimli biriyle çalışmak kaliteli çikolatalar sunmanız için size avantaj kazandıracaktır.

8. Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

Solucan gübresi ya da vermikompost üretimi yapmak son zamanlarda iş kurmak istiyorum ne iş yapabilirim diyenlerin araştırmaları sonucu karşılarına çıkan işlerden birisi.

Solucan gübresi, sebze veya gıda atıklarının ayrıştırılması ile solucanların sindirim sistemlerinden geçirilerek elde edilen bir çeşit doğal gübredir. Vermikompost adıyla da bilinmektedir.

Doğal gübre olması sebebiyle meyve ve sebze yetiştiricileri tarafından yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Besin ve mineral bakımından oldukça zengin olan solucan gübresi, toprağı zenginleştirerek daha verimli hale getiriyor.

Solucan gübresi üretimi yapmak sanıldığı kadar zor ve büyük maliyet gerektiren bir iş değil. Küçük çapta başlayıp işinizi giderek büyütebilirsiniz. Ufak bir kabın içinde veya bir tarlada işe başlayıp solucan gübresi üretip bunları çiftçilere satabilirsiniz.

Solucanlar kısa bir zamanda sayılarını 3 katına kadar çıkarabiliyorlar. Bu da önce az sayıyla başlasanız bile giderek artan solucan gübresi elde edeceğiniz anlamına geliyor. Bu özellikleri sayesinde az maliyetle çok kazandıran bir iş olarak değerlendirebiliriz.

9. Spor Salonu Açmak

Spor salonu açmak son zamanların yükselen iş fikirleri arasında yer alıyor. Özellikle sosyal medyanın etkisiyle insanlarda fit vücuda sahip olma isteği arttı. Öyle ki bazı spor salonları doluluk oranları %100 olması sebebiyle müşteri kabul edemeyecek seviyeye geldi.

İnsanların spor salonlarına olan talepleri nedeniyle bu iş koluna yönelmek kazançlı olacaktır. Sadece spor salonu üyeliklerinden değil, içeriye koyabileceğiniz yiyecek ve içeceklerden de para kazanmak mümkün.

Spor salonu açarken dikkat edilmesi gereken konular havalandırma ve gün ışığı alan bir mekan seçilmesi. İnsanlar spor yaptıkça terleyecek bu da ortamın havasını olumsuz yönde etkileyecektir.

Havalandırma konusu bu yüzden spor yapanların rahatsız olmaması için son derece önemli. Gün ışığı ise gündüzleri elektrik masraflarınızı azaltması bakımından yararınıza olacaktır. Gerekirse kiralayacağınız yerin kirası daha fazla olsun ama bu detaylara önem verin.

Eğer köhne, sıcak, bunaltıcı, küçük bir alanda spor salonu açarsanız müşteri çekmeniz çok zor olacaktır. Sadece spor aletleri değil, yoga, pilates, zumba gibi diğer spor ve dans çeşitleri de sunmanız faydanıza olacaktır.

Fiyat belirlerken de aylık bazda azalan teklifler verirseniz müşterileri uzun süre kendinize bağlayabilir ve daha çok kazanabilirsiniz. Spora başlayan insanların birçoğu ilk aydan sonra devam edemiyor zaten bunu kendimden biliyorum J

Spor salonu açmak maliyetli bir iştir. Kirası, giderleri, çalışan maaşları, spor aletleri hesaba katıldığında yüklü bir miktarla karşılaşmak mümkün. Eğer bu maliyete tek başınıza katlanamazsanız ortak bulmanız gerekebilir.

Eğer her şey yolunda gider ve spor salonu aktif bir şekilde işlemeye başlarsa müşteri sayınızın giderek arttığını göreceksiniz. Aylık cebinize en az 10-15 bin TL kalacaktır. Tabi ilk zamanlar kazandıklarınız sürekli ihtiyaçlarınıza gidecektir. Zamanla daha yüksek miktarlar kazanabilir ve işinizi büyütebilirsiniz.

10. AVM’lerde Stand Açmak

Avm’lerde stant açmak dükkan açmaktan daha az sermaye gerektirdiğinden dolayı daha avantajlıdır. Son yıllarda alışveriş merkezlerinin sayısının artmasıyla birlikte bu iş kolu da ortaya çıkmış oldu.

Avm’lerdeki boş alanlar kiralanarak uygun ürünler satılabilir. Örneğin; şeker, bardakta mısır, telefon aksesuarları gibi ürünler satan girişimciler mevcut.

Sadece kendi işinizi kurarak değil, bayilik alarak da bu işi yapabilirsiniz. Hangi şekilde iş yapmak istediğiniz tamamen sizin kararınız. Ancak detaylı araştırma yapmanız bu konuda oldukça önemli.

Stand açmanın maliyeti az olacağı için daha kolay kâra geçebilirsiniz. Özellikle hafta sonları insanlar alışveriş yapmak için geldiklerinde sizin de cebiniz dolacaktır.

Dikkat etmeniz gereken konular ise; hangi ürün veya ürünleri satacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor, seçtiğiniz ürün için en doğru alışveriş merkezini tercih etmelisiniz, çok pahalı şeyler satmamaya özen göstermelisiniz çünkü insanların stantlardan beklentisi daha rahat alınabilir şeyler olacaktır.

Avm’de stand açmak kazançlı mı diye soracak olursanız eğer doğru yerde doğru ürünü satarsanız oldukça kazançlıdır diyebilirim. İsterseniz Pazar araştırması yapıp sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Yüksek kazanç yapanları kendinize örnek alıp yeni açılacak bir Avm’de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.

11. Güzellik Salonu Açmak

Günümüzde spor salonlarıyla birlikte güzellik salonlarına da talep çok fazla. Üstelik sadece kadınlar değil erkekler de güzellik salonlarına gidiyor. Çünkü güzel olmak herkesin hakkı öyle değil mi?

Güzellik salonu açmak kısmen maliyetli bir iş. Ancak çok kısa zamanda parasını çıkaracağınızdan şüpheniz olmasın. Eğer bazı şartları yerine getirirseniz elbette. Peki nedir bu şartlar?

Öncelikle geniş ve ferah bir mekan bulmanız gerekmekte. Daha sonra çalışanlarınızın bu iş için kalifiye olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca güzellik salonunda çalışacak kişilerin de bakımlı ve güzel görünmeleri önemli bir detay.

Müşteriler salonunuza geldiği zaman onları iyi misafir etmeniz de önemlidir. Kendilerini rahat ve emin ellerde hissettirmelisiniz. Müşteriler sizden memnun kaldıkça sizi başkalarına önerecektir ve bu sayede müşteri sayınız da artacaktır.

Güzellik salonu açacağınız konum da oldukça önemli. Sokak arasına bir yer açmaktansa merkeze yakın yerleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Reklam yaparak da kendinizi halka duyurmaya özen göstermelisiniz.

Zaman zaman yapacağınız kampanyalar ve promosyonlar da kısa bir sürede etkisini gösterecektir. Örneğin yaz gelmeden lazer epilasyonda kampanya yaparsanız satışlarınızda patlama olacaktır.

Güzellik merkezlerinde çok basit işlerden yüksek kazanç elde edilebilmekte. Örneğin manikür pedikür işlemleri bir uzman için kolaylıkla yapılabilecek şeylerdir. Ancak getirisi çoktur. Günde onlarca müşteri geldiği düşünüldüğünde aslında asıl gelirin bunlardan elde edildiği görülecektir.

12. Oto Yıkama Dükkanı Açmak

Oto yıkama işi her zaman kendine müşteri bulacak bir iştir. Günümüzde hemen hemen her evde bir araç var. Bu araçların da belirli aralıklarla yıkanması gerekiyor. Eskiden insanlar araçlarını kendileri yıkardı ama şimdilerde oto yıkamacılar tercih ediliyor.

Oto yıkama dükkanı açmak yeni bir iş kurmak isteyenlerin aklına gelen fikirlerden biri. Son zamanlarda oto yıkamacılarının sayısı arttı ancak talep fazla olduğu için hala daha bu sektörde iş yapmak para kazandırıyor. Hatta tahmin edilenden daha fazla kazandırıyor.

Oto yıkama dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta konum olacaktır. Hiçbir aracın geçmediği hatta insanların bile geçmediği bir yere oto yıkamacı açarsanız başarılı olamazsınız.

Yoldan geçerken fark edilecek, araç trafiği olan, ulaşılabilir olan, giriş-çıkışı kolay olan bir yer seçmelisiniz. Ayrıca etrafınızda başka oto yıkamacı var mı diye de araştırma yapmalısınız. Çünkü insanlar oto yıkama konusunda eğer fiyat/performans konusunda memnun kalıyorsa her zaman aynı mekanı tercih ediyorlar.

İnsanları kendi oto yıkama dükkanınıza çekmek için kampanyalar yapmanız gerekebilir. Örneğin ikinci yıkama %50 indirimli gibi. Bu tamamen size kalmış. Maliyeti karşılayacak şekilde bir fiyat stratejisi belirleyebilirsiniz.

İşini iyi yapan çalışanlar bulmanız gerekecek. Çünkü oto yıkama dükkanınıza ilk defa gelen kişi eğer yıkamayı beğenmezse tekrar sizi tercih etmeyecektir. Bu yüzden her gelen müşteri memnun ayrılmalı. Zamanla bu memnuniyet müşteri artışını da beraberinde getirecektir.

Gerekli izinleri alıp işinizi kurduktan sonra alet ve ekipmanlarınızı tamamlamanız gerekecektir. Malzemeleri mümkün olduğunca kaliteli almaya çalışın ki uzun yıllar kullanabilin. İşçilerinizi de ekipmanları dikkatli kullanmaları konusunda uyarın.

13. Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar gerek faydası gerekse lezzeti ile sofralarımızda olması gereken bir gıda. Soframıza gelen mantarları kendiniz üretip satma fikrine ne dersiniz peki?

Yetiştirilip satılabilecek çeşit çeşit mantar bulunuyor. Biftek mantarı, borozan mantarı, trüf mantarı, kuzu göbeği mantarı, kanlıca mantarı, gelincik mantarı bunlardan bazıları. Kuzu göbeği mantarı hakkında yazmış olduğum yazıya verdiğim link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Az sermaye ile yapılabilecek işler arasında yer alan mantar yetiştiriciliği, kısa zamanda maliyetini karşılar ve kâra geçirebilir. Mantar özellik olarak proteinli ve az yağlı bir besindir. Bu yüzden sağlıklı beslenmek isteyenlerin yoğun talebiyle karşı karşıyadır.

Talep fazla olunca mantar yetiştiriciliği de kazanç sağlayan bir iş oluyor. Son zamanlarda bu işe başlayıp yılda milyonlarla ölçülen cirolara ulaşan girişimcilerin olduğunu biliyoruz. Devletin de bu girişimcilere destek verdiği düşünülürse oldukça cazip bir iş.

Peki mantar yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmeli? Öncelikle hangi mantar türünü yetiştireceğinizi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra mantar yetiştirmek için gereken alanı ve ekipmanları temin etmelisiniz.

Bu işte önemli olan bir diğer nokta da ne kadar büyük bir tesis kuracağınız. Elbette sermayenize göre bir tesis kurabilirsiniz ancak eğer bu işi yapabileceğinize güveniyorsanız daha büyük bir tesis kurmanız faydanıza olacaktır.

Mantar yetiştiriciliği için bazı halk eğitim kursları düzenleniyor. Bunlara katılıp mantar yetiştiriciliği hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için oldukça faydalı olacaktır. Sonuçta hiçbir şey bilmemektense bu işin kursunu almak ve kendinizi geliştirmek başarı şansınızı yükseltecektir.

14. Kahve Dükkanı Açmak

Evet belki kahve dükkanı açmak 2019 yılında iş kurmak isteyenlerin aklına gelen ilk fikirlerden biri ancak toplumumuzda kahveye olan talep devam ettikçe bu iş kazanç sağlamaya devam edecektir.

Kahve dükkanı açarken düşünmeniz gereken ilk şey mevcut kahveciler ile rekabet edip edemeyeceğiniz olmalıdır. Çünkü bilinen pek çok kahve zinciri var ve insanlar genellikle onları tercih ediyor.

Ancak hemen olumsuzluğa kapılmamak gerek. Çünkü siz de pastadan payınızı alabilirsiniz. Eğer doğru adımlarla devam ederseniz, büyük markalarla rekabet edebilecek düzeye gelebilirsiniz. Çünkü müşteri sayısı oldukça fazla olan bir sektörden söz ediyoruz.

Günümüzde insanlar dışarıda vakit geçirdiklerinde genellikle kahve içmeyi tercih ediyor. Kahve dükkanı açma fikri siz bir kahve dükkanında otururken bile aklınıza geliyordur. Çünkü kahve dükkanları genellikle dolu oluyor hatta önünde sıra olanlar bile var.

Kahve dükkanınız için iyi ekipmanlar satın alın çünkü iyi kahve yapımı için bunlar size lazım olacak. Farklı kahve çeşitleri sunmaya özen gösterin. İnsanlar tercih yaparken zorlansınlar. Sadece masada oturmak isteyenler değil kahvesini alıp gitmek isteyen müşteriler de olacaktır. Bunun için kağıt bardaklar tedarik etmeniz gerekecek.

Kahve festivallerine veya fuarlarına katılıp sektör hakkında bilgi edinin. Yeni trendlerin ne olduğunu, müşterilerin neye önem verdiğini keşfedin. Popüler olan bir kahveyi hemen dükkanınıza getirmeye çalışın.

Kahve dükkanında çalışanlarınızın iyi olmasına da dikkat edin mümkünse kendiniz de müşterilerle ilgilenecek kadar işin uzmanı olun. Bunun için barista kurslarına gidebilirsiniz. Kahve ile ilgili her şeyi öğrenebilmek için en faydalı yollardan biri olacaktır.

15. Çiğ Köfteci Açmak

Bu listede olmaması sürpriz olurdu elbette. Çiğ köfteci açmak son yılların en trend iş kurma fikirlerinden birisi. Çok fazla marka türedi ancak hala daha bu piyasada yer edinmek mümkün.

Çiğ köfteciler genelde bayilik alınarak açılıyor. Eğer kendi markanızı oluşturup bir çiğ köfteci açmak isterseniz isim yapmış büyük markalarla yarışmak zorunda kalırsınız. Bunu yapmak yerine siz de bayilik alarak bu kervana katılabilirsiniz.

Çiğ köfte Türk milletinin en sevdiği atıştırmalıklardan biri. Hem fiyatının uygun olması hem lezzetli ve doyurucu olması insanların talebini de artırıyor.

Başta öğrenciler olmak üzere geniş bir müşteri kitlesine hitap edebilirsiniz. Çiğ köfteci dükkanları artık hemen hemen her sokakta var diyebilirim. Bu yüzden açacağınız dükkanın yeri çok önemli. Etrafınızda başka çiğ köfteciler varsa satış yapmakta zorlanabilirsiniz.

Bayilik aldığınız çiğ köfte firmaları size hazır bir şekilde çiğ köfteleri getiriyor. Size de müşterilere paket yapıp satmak kalıyor. Merkezi bir noktada dükkan açarsanız günde iki veya üç defa firmadan çiğ köfte getirmesini istemek durumunda kalabilirsiniz.

Çiğ köfteci açmak için büyük bir dükkan tutmak gerekmiyor. Bir kaç masa ve sandalye sığabilecek alan bile yeterli olacaktır. Zaten genellikle insanlar çiğ köfteleri alıp giderler veya paket servisi şeklinde satış yapılır.

Maliyeti düşük bir iş olduğundan kolaylıkla kâra geçebilirsiniz. Bayilik ücreti, dükkan masrafları, çalışan ücretleri gibi maliyetler mevcut. Bunu da birkaç ay içerisinde çıkarabilirsiniz.

Çiğ köfteci açmak için gerekli izin ve belgeleri almanız gerekecektir. Ayrıca gıda satacağınız için bazı bakanlıklardan da ruhsat almanız gerekiyor. Bayilik alacağınız firma bu konularda size yardımcı olacaktır.

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

3 YORUMLAR

HADİ BİR YORUM BIRAK!

Yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya adınızı girin.