Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır? Amazon, Shopify ve Ebay Örnekleri

Dropshipping konusu son yıllarda e-ticaret’in yaygınlaşması ile beraber gündeme gelen konulardan biri. Ancak dropshipping nedir ve dropshipping nasıl yapılır gibi konularda bu işe girmek isteyenlerin kafası karışık.

Bu kafa karışıklığının temeli ise dropshipping’in çok kulaktan dolma bilgilerle öğrenilmesi yatıyor. Bir diğer sebep de “hadi dropshipping’e başla, milyoner ol” tarzı reklamlar.

Dropshipping sayesinde milyoner olan onlarca insan var elbette. Ancak bu durum her dropshipping yapan kişinin çok iyi paralar kazanacağı anlamına gelmiyor.

Bu yazımda dropshipping nedir konusundan başlayıp nasıl yapılır konusuna ve alternatiflere kadar birçok detayı sizlere yazdım. Aklınıza takılan bir konu olursa sayfanın altında yer alan yorum sekmesine yazmaktan çekmeyin.

Dropshipping Nedir?

Dropshipping, elinizde fiziksel olarak ürünlere sahip olmadan ürün satışı yapabilmenize olanak tanıyan bir e-ticaret yöntemi. Yani ürünleri üreten, depolayan, kargolayan, paketleyen başkası ancak ürünü satan sizsiniz.

Türkçe olarak dropshipping ne demek diye bakarsak çoğu zaman stoksuz satış olarak çevrildiğini görürüz. Aslında bu terim tam olarak olayı anlatıyor diyebilirim.

Dropshipping satış yapanların ürünü elinde fiziksel olarak bulundurmasına gerek yok. Hatta hiç eline alıp kullanmadığı, görmediği bir ürünü bile satabilirler. Ürünün kargolanması, paketlenmesi gibi süreçlerle de uğraşmazlar. Ana odak noktaları ürünü satabilmektedir.

Dropshipping olayının temelinde bir tedarikçi ve satıcı olarak siz bulunuyorsunuz. Sizin dropshipper olarak görevimiz müşteri bulmak ve satış işlemini gerçekleştirmek, parayı almak, kendi karınızı düştükten sonra tedarikçiye parayı göndermek, müşterinin adres bilgilerini vermek. Sonrasında tedarikçi tarafından müşteriye ürünün kargolanması gerçekleşecek. Müşteri ürünü teslim aldığında ise alışveriş bitmiş oluyor.

Tüm bunları özetleyecek olursak dropshipping mekanizması 3 adımda çalışır.

  • Müşteri dropshipper’dan ürünü sipariş eder.
  • Dropshipper siparişi tedarikçiye iletir.
  • Tedarikçi ürünü müşteriye kargolar.

Aşağıdaki görselde de bu şemayı daha akılda kalıcı şekilde görebilirsiniz.

dropshipping nedirTüm bu anlatımdan sonra dropshipping nedir konusunu anladığımızı düşünüyorum.

Şimdi gelelim dropshipping’in avantajları ve dezavantajlarına.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Dropshipping birçok avantajı var. Zaten bu yüzden çok tercih ediliyor ve bu kadar popüler hale geldi. Ancak avantajlarının yanı sıra dezavantajları olduğunu da belirteyim. Avantajlarını anlatacak olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Düşük Maliyet

Bir ürün satışına başlamak oldukça zorlu ve maliyetli bir süreçtir. Dropshipping sayesinde ürünün sadece satış kısmıyla ilgileneceğiniz için maliyetiniz çok daha düşük olacaktır. Ürünlerin tasarımı, üretimi, depolanması, bu sırada çalışacak personeller gibi maliyetleriniz olmaz. Hatta başlangıçta yalnız olduğunuz için personel ücreti de ödemezsiniz.

Birkaç yüz dolar maliyet ayırarak 1-2 gün içerisinde sistemizi kurup dropshipping’e başlayabilirsiniz.

Ancak 2 gün sonra müşterilerinizin olmasını beklemeyin. Her ne kadar maliyet düşük olsa da digital pazarlamaya vakit ve nakit ayırmalı, ürününüzün ve mağazanızın/sitenizin reklamını yapmalısınız.

Düşük Risk

Dropshipping’de riskiniz oldukça düşüktür. Riski nasıl anlamamız gerektiğine ayrıca dikkat etmemiz gerekiyor.

Risk: bir şeyin gerçekleşme ihtimalı x vereceği zarar olarak hesaplanır. İhtimal çok düşük olabilir ama vereceği zarar büyükse risk de büyük olur. Örneğin; beklenen İstanbul depremi çok riskli. İhtimal az olsa da vereceği zarar hem can hem mal kaybı açısından çok büyük.

Dropshipping yaparken kişisel iflasınıza sebep olma riski yok denecek kadar azdır. İşi batırdığınızı ve satış yapamadığınızı düşünelim. Bu durumda vereceği zarar birkaç yüz dolardan ibaret olacaktır.

Dolayısıyla kişisel yaşantınızı etkilemeyecek bir risk. Ancak başarılı olursanız yaşam standartlarınızı değiştirecek kadar gelir elde edebilirsiniz.

Ürün Çeşitliliği

Dropshipping yaparken ürün çeşitliliği konusunda sınır tanımanıza gerek yok. Türkiye’de oturup Türkiye’de hiç üretilmeyen ürünleri satmanız mümkündür. Neticede tedarikçi siz değilsiniz. Depo masrafları ile de uğraşmıyorsunuz.

Satabileceğinizi düşündüğünüz her tür ürüne yönelebilmeniz mümkündür. Burada sizi kısıtlayan en önemli şey; piyasanın durumu ve rekabetlerdir. Dolayısıyla giriş için uygun rekabet gördüğünüz her ürüne yönelmeniz mümkün.

Kolay Başlangıç

Bir iş kurmak ve satış yapacak seviyeye getirmek oldukça zorlu bir süreç. Dropshipping sayesinde birkaç gün içinde çok düşük maliyetle başlamanız mümkün. Hatta 1 hafta içerisinde ilk satışlarınızı yapmış olmanız da gayet olası bir durum.

Esnek Çalışma ve Rahatlık

Bunu her zaman avantaja yazmak mümkün mü bilmiyorum. Genelde esnek çalışma saatleri bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Ancak mesai saatleriniz olmadığı için eğer işinize de düşkünseniz işiniz ile hayatınız iç içe geçmeye başlayacak.

Muhtemelen çalışmamanız gereken, ailenize vakit ayırmanız gereken saatlerde de kendinizi çalışıyor ve araştırıyor olarak bulacaksınız. Ancak acil bir işiniz çıktığında da ona vakit ayırabilme avantajı var.

Esnek çalışmanın en önemli avantajı aslında dropshipping işini yarı zamanlı olarak yapanlar ve ek gelir olarak görenlerde ortaya çıkıyor. Böylece işten geldikten sonra vakit ayırarak dropshipping işinizi de zamanla büyütebilirsiniz. Böylece hem başka bir gelir kaynağınız olur ve risklerinizi azaltmış olursunuz hem de dropshipping işinizi belli bir seviyeye getirdikten sonra artık tam zamanlı olarak vakit ayırmaya başlarsınız.

Dropshipping Dezavantajları Nelerdir?

Dropshipping’in avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Üstelik bu durum bence avantajlarına göre çok daha önemli. Çünkü dropshipping avantajları her yerde detaylı olarak ballandıra ballandıra anlatılıyor. Ancak kimse dezavantajlarına detaylıca değinmiyor.

Dezavantajlarına değinmek sizin azminizi kırmasın. Aksine dezavantajları bildiğinizde bunlara karşı daha iyi hazırlık yapabilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz. Dropshipping dezavantajlarını aşağıda sıraladım.

Yüksek Rekabet

Dropshipping’in düşük maliyet, düşük risk, hızlı başlangıç gibi pek çok avantajı var. Fark ettiyseniz bu avantajların hepsi dropspping’e nasıl başlanır konusunda kolaylıklar sunuyor. bu avantajlar sayesinde dropshipping’e bugün başlayıp 1 hafta içinde ilk satışlarınızı yapmanız mümkün.

Bu avantajların getirdiği bir dezavantaj var: yüksek rekabet. Dropshipping avantajları sayesinde herkes hızlıca dropshipping’e başlayabildiği için dropshipper sayısı artıyor. Bu durumda insanlar daha düşük karları göze alarak dropshipping yapmaya razı oluyorlar ya da sistemleri üzerinde optimizasyon ve otomasyon yaparak daha çok kişiye ulaşmaya çalışıyorlar.

Her iki durum da rekabeti arttırıyor. Ya rakiplerinizin indiği düşük karlılığa inmek zorunda kalıyorsunuz ya da siz de sisteminizi en iyi hale getirerek daha karınızı düşürmeden iş yapmaya çalışıyorsunuz.

Tedarikçiden Kaynaklanan Sorunlar

Normal şartlarda bir ürünü satarken müşteri memnuniyeti sağlamak için birçok şey düşünebilir ve uygulayabilirsiniz. En basit örnekleri vereyim. Örneğin; ürünün yanına küçük bir hediye ve not ekleyerek ürün hakkında yorum yapmasını isteyebilirsiniz.

Ancak ürünün paketleme, kargolama süreçlerine siz karışmadığınızda bunu nasıl yapacaksınız. Tedarikçi paketlemeye gerekli özeni de göstermeyebilir. Bu gibi durumların hepsi size olumsuz yorum olarak dönecektir. Halbuki sizin elinizde olan, sizin kontrol edebileceğiniz şeyler değil.

Müşteri Hizmetleri

Bir ürün için müşteri hizmetleri sunmak belli bir uzmanlık ve süreçlere hakimiyet gerektirir. Dropshipping yaptığınız zaman sizin ürün hakkında bilginiz son derece kısıtlı olabilir. Hatta ürünü belki hiç görmediniz ve kullanmadınız.

Bu durumda müşteri size ürün hakkında soru sorduğunda cevaplamanız da zor olacaktır. Aynı zamanda süreç hakkında da müşteriden gelen geri dönüşlere cevap vermek zor olacak.

Örneğin; ürünün teslimatı gecikebilir. Bu noktada müşteri size sorduğunda siz teslimatın neden geciktiği konusunda bilgi sahibi değilsiniz.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki anlatımdan sonra dropshipping nedir konusunu kavradığımızı düşünüyorum. Yazının bundan sonraki kısmında dropshipping nasıl yapılır konusuna detaylıca beğeneceğim.

Girişimcilerin aklındaki temel soru dropshipping nasıl başlanır. Bu yazımı okuduktan sonra belli ölçüde fikir sahibi olacak ve temel sorularınıza cevap verebiliyor olacaksınız.

Hadi başlayalım!

Bir Niche Sektör Seçmek

Dropshipping’e nasıl başlanır konusundaki ilk adım ne satacağınıza karar vermektir. E-ticaret sektörüne görece geç girdiğinizin farkında olun. Bu yüzden hepsiburada, N11 gibi geniş kapsamlı herşeyi satan e-ticaret sitelerinden olmanız pek mümkün değil.

En azından dropshipping ile bu hale gelmek başlangıçta mümkün görünmüyor.

Bu yüzden niche sektör seçmelisiniz. Peki nedir niche sektör?

Niche ya da Türkçe kullanımı ile niş; görece daha sınırlı alanlara odaklanılmasını ifade eder diyebiliriz. Örneğin; hepsiburada gibi alışveriş siteleri genel bir website iken akvaryum ürünleri satışı daha niche bir alanı ifade eder.

Niche sektör seçerek bu alanda ilerlemeniz size birçok avantaj kazandıracaktır.

Niche sektörlerde rekabet görece düşük ve kar payı biraz daha yüksektir. Henüz sektör tam olarak oturmadığı için rakipler de az seviyededir. Varolan rakipler de tam olarak sistemlerini optimize etmemiştir. Yani her şey yeni başlıyor demektir.

Niche sektör seçerken de dikkat etmeniz gereken birçok nokta var.

Kar oranının yüksek olmasına bakın. Niche ürünlerde kar oranı bir miktar daha yüksektir. Piyasanın fark edilip yeni rakiplerin yönelmesiyle kar oranı düşecektir. Bu yüzden kar oranı yüksekken karınız toplamaya bakın.

Düşük kargo maliyetleri önemlidir. Yüksek ağırlığa ya da hassasiyete sahip ürünlerde kargo maliyetleri de yüksek olacaktır. Müşteriler ürünü kabul etmeyebilir, vazgeçebilir ya da geri gönderebilir. Her ne kadar kargo süreciyle tedarikçi ilgilense de sorunsuz bir kargo süreci sizin için önemlidir.

Ürünün popülerliğinden emin olun. Bunu anlamak için Google Trends aracını kullanarak ürüne gösterilen ilgiyi ölçebilirsiniz. Eğer yükseliş trendinde olan bir ürünse henüz rakipler gelmeden başlama avantajınız olacaktır.

Ürünün yerel tedarikçiler aracılığıyla tedarik edilemediğinden emin olun. Dropshipping yaparken en çok karşılaşın pronlemlerden biri bekleme süresidir. Tedarikçinin ürünü hazırlaması, göndermesi, müşteriye ürünün gitmesi duruma göre 1 ay sürebilir. Bu süreç içinde müşteri ertesi gün çarşıya çıkıp herhangi bir dükkandan ürünü temin edebiliyorsa siparişi iptal eder. Bu yüzden sizi beklemesini sağlayacak bir ürün sunmanız gerekecektir.

Rekabet Analizi Yapmak

Niche bir ürün ya da sektör seçebildikten sonra yapmanız gereken en önemli şey rekabet analizidir. Özellikle dropshipping yolunun başındaysanız yüksek rekabetli ürünlere girmek istemezsiniz. Bunun için olabildiğince düşük rekabetli ürünler seçmeniz gerekiyor.

Rekabetin yüksek olması demek rakiplerinizin ilgili ürünün satışında kar oranlarını düşürmüş, sistemlerini optimize etmiş halde satış yapması demektir.

Sizin daha da düşük karlarla ayakta kalmanız mümkün olmayacaktır. Aynı zamanda sistemlerinizi onlardan daha iyi optimize etme şansınız başlangıçta oldukça düşüktür.

Bu yüzden iyi bir rakip analizi yaparak ilgili ürünü kimlerin sattığını, fiyatlarını, süreçlerini, ne kadar sürede teslim ettiklerini ve müşteri memnuniyetlerini incelemelisiniz. Bu kriterlerden birkaç tanesi için daha iyi konumda olabiliyorsanız rekabete hazırsınız demektir.

Örneğin; daha uygun fiyatla tedarik ediyor ve daha kısa sürede teslim ediyor olabilirsiniz. Bu durumda müşterilerin bir kısmı size yönelebilir. Özellikle amazon dropshipping ya da ebay dropshipping yaparken en önemli konuların başında rekabet gelmektedir.

Çünkü burada müşteriyi siz bulmuyorsunuz. Amazon ve ebay gibi şirketler zaten dev bir müşteri kitlesine sahip. Dropshipperların yapması gereken tek şey fiyat başta olmak üzere diğer süreçleri iyileştirmek.

Tedarikçiyi Bulun

Dropshippinge başlama noktasında önemli konulardan biri de tedarikçiyi bulmaktır. Tedarikçi bu süreçte sizin için oldukça önemli. Çünkü ürün ve alışveriş sürecinin birçok noktasında tedarikçiye bağlısınız.

Tedarikçinin sunduğu ürünün kalitesi ve anlatıldığı gibi çıkması, paketleme, kargo hızı gibi müşterilerin önem verdiği birçok nokta sizin kontrolünüz dışında, tedarikçi kaynaklı durumlardır.

Bu yüzden iyi bir tedarikçi seçmelisiniz. Bunun için hazır tedarikçiler var. Yorumlarına bakarak birini seçebilirsiniz. Eğer görece küçük bir tedarikçi ise konuşarak bazı konularda anlaşabilirsiniz.

Bir Şirket Kurmak

Sıra geldik bir diğer önemli konuya. Dropshipping’den elde edilen gelirin resmiyete kavuşturulabilmesi ve vergi işlerini halledebilmek için şirket açmanız gerekebilir. Örneğin; Amazon, Ebay gibi yerlerde mağaza açacaksanız şirketinizin olması gerekiyor.

Bu durumda yurtdışında şirket açma sorunuyla karşılaşıyorsunuz.

Ancak merak etmeyin. Sürecin basit konularından biri bu. Çünkü birkaç yüz dolara yurtdışında şirket açma işlemlerinizi halledip resmi gereklilikleri tamamlayabiliyorsunuz. Bu konuda danışmanlık veren ve birkaç yüz dolar karşılığında A’dan Z’ye tüm işlemleri takip edip sizin için anahtar teslim şirket yaratan kuruluşlar var.

Aşağıda yer alan formu doldurarak yurtdışında şirket açma konusunda ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Formu Doldur, Ücretsiz Bilgi Al!


Kısa süre içinde ücretsiz bilgi için aranacaksınız.

E-ticaret Sitesi Kurmak

Amazon, Ebay gibi e-ticaret sitelerinde mağaza açarak bu işlemi pass geçebilirsiniz. Bu durumun kendine göre avantajları ve dezavantajları var.

Amazon gibi bir satış platformunda mağaza açarsanız devasa bir müşteri kitlesine hitap etmiş oluyorsunuz. Bu sayede ürünlerinizi pazarlama sorununu da önemli ölçüde ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Eğer ürünlerinize ve fiyatınıza güveniyorsanız Amazon, ebay dropshipping yöntemlerine yönelmenizi tavsiye ederim.

Ancak Amazon gibi yerlerde rekabet edemeyeceğinizi düşünüyorsanız ve ürünü pazarlama konusunda kendinize güveniyorsa kendi e-ticaret sitenizi açabilirsiniz.

Bunun için shopify gibi sistemler var. Çok düşük maliyet ile sitenizi hazır temalar üzerine kurup biraz düzenleyerek ve ürün ekleyerek başlayabiliyorsunuz. Ancak tavsiye etmem. Maliyeti daha düşük görünse de büyümeye başladıkça daha maliyetli geldiğini ve artık değiştirmenin de zor olduğunu fark edeceksiniz.

Bunun için tamamen sizin kontrolünüzde olan ve bir seferlik masraf yapıp sonrasında aylık ödemeler yapmak zorunda kalmayacağınız bir web sitesine ihtiyacınız var.

Bu konuda da hazır çözümlere yönelebilirsiniz. 2-3 bin TL gibi rakamlar karşılığında ürün ekleyip, istediğiniz gibi yönetebildiğiniz tamamen sizin kontrolünde bir web siteniz olacaktır. Bu konuda ücretsiz bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Formu Doldur, Ücretsiz Bilgi Al!


Kısa süre içinde ücretsiz bilgi için aranacaksınız.

Ürününüzü Pazarlamak

Sıra geldi son maddeye. Ancak bu madde aynı zamanda Dropshipping’in en önemli maddesi. Çünkü eğer ürünü pazarlayabiliyorsanız hangi ürünü seçtiğiniz, rekabet durumu gibi kriterler eski önemini kaybedecek.

Elbette seçtiğiniz ürüne göre pazarlama zorluğu da değişecektir. Ancak bu noktada en azından bazı noktalarda kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Zaten dropshipping’in en önemli konusu da bu demiştim.

Aksi takdirde Amazon’da mağazayı açtım, satışlara başladım ile bu iş olmuyor. Ya da bir websitesi açtım ve satış yapmaya başladım şeklinde olmuyor. Çünkü eğer ürününüze, mağazanıza, web sitenize gelen yoksa satış da yok.

Sosyal Medya’da Ürününüzü Pazarlamak

Sosyal medya artık oldukça geniş bir alan. Instagram başta olmak üzere facebook, twitter, linkedin gibi mecralar ürününüzü pazarlamak için birçok alternatif sunuyor.

Bu mecralar için güzel bir afiş ve reklam tasarımı yaptırarak ücreti karşılığında çeşitli reklamlar verebilirsiniz. Özellikle Instagram, alışveriş konusunda oldukça hareketli.

Doğrudan Instagram’a para vererek reklam çıkarabileceğiniz gibi sosyal medya fenomenlerine de reklam verebilirsiniz. Sizi story’lerinde paylaşmaları halinde ürününüzü pazarlamak kolaylaşacaktır.

Ayrıca bir Instagram ya da Facebook sayfası açarak reklam vermeden organik yolla da sosyal medyada büyümeye çalışabilirsiniz.

Google’da Ürününüzü Pazarlamak

Bunun için Google Adwords aracılığıyla google reklamları verebilir ve belli google aramalarında ilk sırada ürünlerinizin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca organik yolla SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) yaparak da belli aramalarda üst sıralarda çıkarak ürününüzü pazarlamak mümkün.

 

 

 

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

HADİ BİR YORUM BIRAK!

Yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya adınızı girin.