Bayilik Veren Marketler 2021 [Bim, Şok, A101 Bayilik Şartları]

Bu yazımda bayilik veren marketler 2021 yılında hangileri olduğunu ele aldım. Son yıllarda giderek büyüyen marketler zinciri sektörü yeni bayilikler vererek sayılarını artırmayı hedefliyor.

Artık her mahallede birden fazla market bulunmakta. Bayilik veren market zincirleri genellikle az sayıda olanlardan oluşuyor. Perakende market zincirleri arasında yer alan pek çok firma kendilerine yeni şube açarak Türkiye’nin her yerinde olmayı hedeflemekte.

Kendi işini kurma düşüncesinde olan girişimciler için değerlendirilmesi gereken fikirlerden biri de bayilik veren market firmaları ile anlaşıp franchising sistemi ile kendi bayilerini açmaktır.

Özellikle müşteri kitlesi oturmuş, marka tanınırlığı olan hatta en bilindik market bayiliği almak oldukça kazançlı bir iş kapısıdır. Siz de market bayiliği veren firmalar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımın tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bayilik Veren Marketler 2021 Yılında Hangileri?

Perakende sektöründe faaliyet gösteren ve market bayiliği veren firmalar 2021 yılında da bu stratejilerini sürdürmeye devam edecek. Tanınmış market bayiliği veren firmalar olsa da henüz yeni yeni piyasa da kendine yer edinmeye çalışan firmalar da mevcut.

Market açmak için illa bayilik almak da gerekmiyor. Kendi adınıza da yeni bir market açabilirsiniz. Ancak bayilik almak genellikle daha az uğraştırıcı olduğundan tercih ediliyor.

Aşağıda yer alan market bayilik veren firmalar arasında kendinize uygun olanı seçip gerekli şartları yerine getirirseniz siz de market açabilirsiniz. Eğer bazı şartları yerine getiremediğinizi düşünüyorsanız yine de başvurunuzu yapıp şansınızı denemenizde fayda var.

Bayilik veren marketler sayesinde günümüzde pek çok kişiye de istihdam sağlanmış oluyor. Sayıları giderek artan marketler işsizlik sorununu da bir nebze de olsa gidermeye yardımcı oluyor. Bu açıdan düşünüldüğünde indirimli ürünleri ile hem vatandaşın cebini rahatlatan hem de iş kaynağı olan bu marketler ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip diyebiliriz.

Başta A101, Bim ve Şok marketler olmak üzere pek çok market bayilik veriyor mu diye merak ediliyor. Bunların yanı sıra Ekomini, UCZ ve Seç marketler de yazımın içeriğinde bahsettiğim bayilik veren firmalar arasında yer alıyor.

Bayilik veren marketler listesi ülkemizde halihazırda yer alan firmalardan oluşuyor. Bu listedeki marketler bayilik veriyor mu diye en çok merak edilenleri içermekte. Gelin başlayalım.

A101 Bayilik Şartları Neler?

Marketler zinciri arasında en çok şubeye sahip olan A101 ile başlamak istedim. Kurulduğundan beri en uygun fiyata en kaliteli ürünleri halka ulaştırmayı amaçlayan A101, her gün yeni mağazalar açarak ülkenin hemen hemen her yerine ulaşmayı hedeflemekte.

bayilik veren marketler 2020

A101 bayi sayısı 9000 adet ile günümüzde en çok şubeye sahip olan marketler zinciri. A101 bayilik veriyor mu? Bu kadar fazla sayıda şubeye sahip olması nedeniyle akıllara hemen bu soru geliyor.

A101 bayilik şartları 2021 yılında neler? Bu soruya cevap verebilmek mümkün değil çünkü ne yazık ki a101 bayilik veren marketler arasında yer almıyor. Bu yüzden a101 bayilik ücreti ne kadar gibi soruların da cevabı verilemiyor. Çünkü bayilik vererek büyüyen bir firma değiller.

Yeni şubelerini kendi sermayesi ile açan yani franchise usülü çalışmayan firma bunu yapabilecek güce de sahip. Ancak yeni şube açabilmesi için her zaman kendi dükkanını bulamıyor. Eğer kiraya vermeyi düşündüğünüz dükkanınız var ise a101 ile iletişime geçip kiraya verebilirsiniz.

Genellikle büyük apartmanların altında görmeye alışık olduğumuz a101 bayiliği olan bir market değil. Bu yüzden diğer market zincirlerine bakmamız gerekecek.

Bim Bayilik Şartları Neler?

Bim de a101 ile birlikte marketler zincirleri arasında en fazla bayiye sahip olanlardan biri. Toptan fiyatına perakende satış mottosu ile yola çıkan Bim marketler zaman zaman yaptığı kampanyalar ile adından sıkça söz ettiriyor.

market bayiliği veren firmalar

Haftanın iki günü (Cuma ve Salı) yayınladıkları aktüel ürünleri halka uygun fiyata sunmaktalar. Bu yönü ile ucuz marketçilik sektörüne de yön veriyorlar. Özellikle teknoloji ürünlerinde ciddi anlamda indirimler yaptıklarını söyleyebilirim.

Her ne kadar bayilik sayısı bakımından ilk sırada olmasa da en çok tercih edilen ucuz market olma özelliğini elinde bulunduruyor. Bu kadar fazla müşterisinin olması nedeniyle de bayilik verip vermediği merak ediliyor.

Bim bayilik veriyor mu? Tıpkı a101 gibi Bim de şubelerini kendi sermayesi ile açmakta. Yurt içi ve yurt dışında şubeleri olan firmanın franchise sistemini kullanmadığını belirtelim. Yani Bim bayisi açmak isterseniz firma buna izin vermiyor.

Ancak yine kiralayabileceğiniz bir dükkanınız varsa Bim yetkilileri ile görüşerek bu şekilde bir anlaşma yapabilirsiniz. Kiralık mağaza öneriniz var ise firmanın web sitesine girerek form doldurabilirsiniz.

Şok Bayilik Açma Şartları Neler?

81 ilde toplamda 7000 den fazla mağazaya sahip olan Şok marketler zinciri hemen hemen her mahallede bulunmakta. Mağaza sayılarını ise günden güne genişletiyorlar. A101 ve Bim ile birlikte en büyük perakende market zinciri olarak bilinmekteler.

şok market bayilik

Son üç yılda yaptıkları atılım ile 2500 den fazla bayi açan Şok, yüksek bilinirliğe sahip markaları uygun fiyatlarla son tüketiciye satma gayesi ile faaliyet göstermekte. Firmanın satış politikası ise her gün düşük fiyat olarak belirlenmiş.

“Yeter de artar” sloganını kullanan Şok marketler 1995 yılında 13 mağaza ile faaliyetine başladı. 2011 yılında Ülker markasının sahibi Yıldız Holding tarafından satın alındır. O günden sonra büyümesi hız kazanan firma 2015 yılında 3000 mağazaya ulaştı.

Şok marketler hakkında en çok merak edilenlerden biri de yine aynı soru: Şok bayilik veriyor mu? Şok bayilik ve franchising uygulamaları kullanmamaktadır. Yani Şok bayilik veren bir market değil.

Ancak kiranız yeriniz varsa yine web sitelerinde yer alan kiralık yeriniz mi var formunu doldurarak mağaza kiralama teklifinde bulunabilirsiniz.

Ekomini Bayilik Açma Şartları Neler?

Bayilik veren marketler arasında yer alan Ekomini, 2012 yılının başından beri faaliyet göstermekte. Her geçen gün büyüyen perakende market sektöründe rekabet etmeye çalışan firma yeni bayilikler vererek sektördeki payını artırmak istiyor.

ekomini bayilik

Ekomini bayilik şartları arasında sermaye sahibi olmak, geç saatlere kadar çalışma disiplinine sahip olmak, kiralık veya kendinize ait dükkan bulmak gibi şartlar bulunmakta. Yazının devamında ise tüm şartlara ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de Ekomini market açmak istiyorsanız aşağıda yer alan şartları sağlamanız gerekmekte:

  • En önemlisi girişimci bir ruha sahip olmalısınız.
  • Ticaret ve perakende mağazacılığa yatkın olmanız gerekiyor.
  • Haftanın 7 günü geç saatlere kadar mağazayı işletebilmelisiniz.
  • Mağazada belirlenen ürün portföyünü bulundurmanız gerekiyor.
  • Açacağınız Ekomini marketi en az 30 metrekare olmalıdır. En fazla ise 100 metrekare bir mağaza kullanılabilir.
  • Tüm resmi işlemler işleticiye ait olacaktır.
  • Franchise sözleşmesi yapılır ve her mağazanın ticari unvanı ve vergi numarası vardır. Bu yüzden tüm karlılık işleticinin olacaktır.

Açılışa özel destekler verilmektedir. Tüm dekorasyon ve altyapı Ekomini’ye aittir. Mağaza açıldıktan sonra da destekler devam ediyor. Her ay insert çalışması yapılarak bu dönemlerde tedarikçilerden ilave destekler alınıyor.

Çalışma saatleri bakımından diğer marketlerden daha fazla açık kalan Ekomini bu yönden satış avantajına sahiptir. Ekomini bayilik bedeli ise yaklaşık 50.000 TL dir. Ekomini bayilik başvurusu için web sitesinde yer alan formu doldurmanız gerekiyor.

Bütçeme uygun dost alışveriş sloganını kullanan Ekomini firması yatırım yapmak için iyi bir seçenek. Yine diğer firmalar da olduğu gibi kiralık bir dükkanınız varsa Ekomini’ye kiralık dükkan teklifi yapabilirsiniz.

Seç Market Bayilik Şartları Neler?

Bir diğer perakende market firması da Seç Market. Eğer Seç Market bayilik almak istiyorsanız yapmanız gerekenleri bu bölümde ele aldım. Bizim Toptan satış mağazaları Seç Market markasının sahibidir. Bu yüzden başvuruyu Bizim Market’e yapmanız gerekecektir.

seç market bayilik

An itibariyle 733 şube ile hizmet veren Seç Market bayilik vererek daha çok yerde olma hedefinde. Bayiler sunulan yaklaşık 2000 çeşit ürün arasından kendilerine portföy seçerek ürün gamı oluşturabiliyor. Ayrıca satış yönetim desteği de veriliyor.

Seç bayilik şartları arasında bu işi yapmaya istekli olmak, liderlik ve  girişimci özelliklere sahip olmak, ekip yönetimi konusunda tecrübe, yeterli sermaye gücü, devlet ve finans kurumlarında ticaret yapmaya sicil engeli olmama gibi şartlar bulunmaktadır.

Seç Market açmak için 150-250 m2 dükkan, satış potansiyeli olan, yaya trafiğinin yoğun olduğu düz giriş ve otopark imkanı bulunan bir lokasyon tercih edilmesi gerekiyor. Seç bayilik açtığınız zaman afiş ve insert basımı gibi maliyetleriniz olmaz. Bunlar düzenli olarak bayinize gönderilir. Yine ürün sevkıyatları için herhangi bir ücret ödenmiyor.

Seç Market firması belirli bir süre bayi adaylarından herhangi bir giriş bedeli ve katkı payı almıyor. Yine isim hakkı bedeli de yoktur. Bu yüzden bayi almak avantajlı bir yatırım olarak karşımıza çıkıyor.

Bayilik sözleşmesi 3 yıllık yapılmaktadır. Çalıştırılacak personel sayısı ise mağaza büyüklüğü ve iş yoğunluğuna göre belirlenmekte. Eğer siz de Seç Market bayisi açmak isterseniz web sitelerinde yer alan bayilik talep formunu doldurup başvuru yapabilirsiniz.

UCZ Market Bayilik Şartları Neler?

Son zamanlarda bayilik alımı en çok merak edilen marketler zinciri de UCZ Market. 2014 yılına kadar varlığını sürdüren bu marketler zinciri Ciner Holding’e aitti. Daha sonra Yıldız Holding tarafından satın alındı ve Şok Market zincirine bağlandı.

ucz market bayilik

UCZ market bayilik modeliyle büyüyen bir marketler zinciriydi. Özellikle İstanbul’da 600’den fazla UCZ marketi vardı. Ancak zamanla bu sayı giderek azaldı. Daha sonra da tamamı kapanarak Şok markete dahil oldu.

Zaten UCZ market kapandı mı diye pek çok vatandaş merak ediyor. Önceden az da olsa görülebilen marketler artık yok. UCZ internet sitesinin de kapandığını da belirtmek gerekir.

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

HADİ BİR YORUM BIRAK!

Yorumunuzu yazın!
Lütfen buraya adınızı girin.