Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Açılır? [En Avantajlı Şekilde]

Altın hesabı nedir? Altın hesabı nasıl açılır? Bunların getirisi ne kadar oluyor gibi sorular neredeyse herkesin kafasında olan sorular. Hem çevremden gelen sorular hem de bu blogun ziyaretçilerinin sordukları üzerine bu konuda sizlere bir yazı hazırladım.

Bu yazımda altın hesabı hakkında tüm detayları ve yorumları bulabileceksiniz. Sanırım internet üzerinde bulabileceğiniz en kapsamlı altın hesabı yazısı da budur!

Hazırsanız başlayalım!

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, bankaların size sunduğu ve altınlarınızı alıp satabileceğiniz ya da saklayabileceğiniz vadeli ya da vadesiz hesaplardır.

Banka hesabına ek olarak forex ya da viop gibi yatırım piyasalarında da altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada altın için ayrıca bir hesap bulunmaz. Sizin genel olarak işlemlerinizi yapabileceğiniz bir hesap olur. Altın işlemlerinizi de bu hesap üzerinden yapabilirsiniz.

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Hemen her bankanın sunmuş olduğu hesap türüdür. Bu hesap türü sayesinde fiziki altın yüküne girmeksizin bankada altınlarınızı tutabileceğiniz bir hesabınız olur.

Vadesiz altın hesabında bulunan altınlarınızı istediğiniz zaman alıp satabilirsiniz. Bu işlem öyle basittir ki cep telefonunuzdan birkaç dokunuşla altın alım satımı yapabilirsiniz.

Vadesiz altın hesaplarının tercih edilmesindeki ana sebep evde/işyerinde fiziki olarak altın bulundurmanın getirdiği risktir. Burada altınlarınız ekranda gördüğünüz rakamlardan ibarettir. Yani arada bir gidip altınlarınızı göremezsiniz.

Riskten kaçınmış olursunuz. Hırsızlık riskini sıfıra indirmiş olursunuz. Her şey kayıt altında olduğu için ihtiyaç durumunda varlığınızı belgelendirmeniz daha kolay olur. Örneğin; kredi puanınız daha yüksek olabilir. Ya da herhangi bir ülke için vize başvurusu yaptığınızda altınlarınızı varlıklarınız arasında gösterebilirsiniz. Ancak bileziklerinizi gösteremezsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

vadeli altın hesabı nedirVadeli altın hesabı, vadesiz hesapların faiz kazanabildiğiniz halidir. Vadeli altın hesabı açarak varolan altınlarınız üzerinden belli miktarda faiz kazanmanız mümkündür.

Böylece hem altının değer artışından hem de faiz’den kazanmış olursunuz. Buradaki faiz yine altın üzerinden gerçekleşir.

Örneğin; yıllık %2 faiz veren bir vadeli hesap düşünelim. Bu hesapta 100 gram altınınız olsun. 1 yıl sonra %2 faiz kazancıyla 3 gram altın kazanmış olursunuz.

Vadeli Altın Hesabı Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hesabınızın size vade sonunda ne kadar getiri sağlayacağını bilmek için vadeli altın hesabı hesaplama işlemlerini bilmeniz gerekiyor.

Merak etmeyin! Bu yazımda örneklerle anlattım.

Örnek: 50 gram altınınız var ve banka size yıllık %2 faiz sunuyor.

Eğer 1 yıllık vade üzerinden hesaplarsak;

Faiz getirisi: 50 x (2/100) X (365/365) = 1 gram altın aylık faiz getirisi olur.

Ancak devlet bu gelire %15 stopaj kesintisi uygulamaktadır. Bu işlem faiz getirisi oluştuğunda otomatik bankada kesilir.

Net faiz getirisi: 1 gram – (1x,015) = 0,85 gram net altın kazanmış olursunuz.

Örnek 2: 200 gram altınınız var ve banka size yıllık %2 faiz sunuyor.

Eğer 180 gün vade üzerinden faiz hesaplarsak ;

Faiz getirisi= 200 x (2/100) X (180/360) = 2 gram altın aylık faiz getirisi olur.

%15 stopaj kesintisi olacağı için net faiz getirisini hesaplayalım.

Net faiz getirisi: 2 gram – (2x,015) = 1,70 gram net altın kazanmış olursunuz.

Unutmayın: Bankada açtığınız vadeli hesap üzerinden faiz oranı ile kazandığınız karın %15’i otomatik şekilde vergi olarak kesilir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

altın hesabı nasıl açılır -altın hesabı açmakAltın hesabı nasıl açılır konusuna geçerken önce yukarıdaki yazdıklarımızı hatırlayalım. Genel olarak bankalar tarafından sunulan 3 tür altın hesabı var.

  • Vadeli
  • Vadesiz
  • Birikimli

Birikimli altın hesabı denilen türde belirlediğiniz periyotlarda belirlediğiniz miktarda otomatik olarak altın alınır.

Altın hesabı nasıl açılır konusundaki prosedür bankadan bankaya değişebilir. Ancak genel olarak 2 tür prosedür vardır. Bankanın müşterisi olup olmamanıza göre bu durum değişiklik gösterir.

Eğer halihazırda banka müşterisi iseniz;

Şubeye giderek ya da internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi platformlar üzerinden hesabınızı açabilirsiniz.

Şubeye gittiğiniz de imzalamanız gereken evrakları imzalayarak hesabınızı açabilirsiniz. Ya da telefonunuzdan mobil bankacılık uygulamasını kullanarak hesabınızı açabilirsiniz. Bilgisayar üzerinden internet bankacılığı kullanarak da hesap açma işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Müşterisi olmadığınız bankada altın hesabı nasıl açılır?

Bunun için tek çareniz şubeye gitmek ve gerekli işlemleri gerçekleştirmek. Müşterisi olmadığınız bir bankada telefon ya da internet üzerinden hesap açmanız mümkün değil.

Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları

Sunduğu vadeli hesap sık tercih edilen bankaların vadeli altın hesabı faiz oranları aşağıdaki tabloda yer alıyor. Faiz oranları değiştikçe bu tablodaki rakamların da değişebileceğini unutmayın. Eğer böyle bir durum görürseniz bu sayfanın altında yer alan yorum kısmından yazarak beni uyarabilirsiniz.

Faiz oranının avantajla eş anlamlı olmadığını unutmayın. Faiz oranı yüksek bir bankanın hesabı da avantajsız olabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için hemen aşağıda yer alan Altın Hesabında Hangi Banka Avantajlı altbaşlığını okuyun.

Banka Adı Vade ve Faiz Oranı %
Ziraat Bankası 1 aylık 0,50, 3 aylık 0,75, 1 yıllık 0,80
İş Bankası 6 aylık 0,75
Kuveyt Türk 1 yıllık 1,37
Garanti Bankası 1 yıllık 0,80
Vakıfbank Faiz Yok
HalkBank 1 aylık 0,55, 3 aylık ve üzeri 0,80
Akbank 6 aylık 0,50
Yapı Kredi 1 aylık 0,50, 3 aylık 0,75, 1 yıllık 0,90
TEB 1 aylık 0,50, 3 aylık 0,75, 6 aylık 1, 1 yıllık 1,25

Altın Hesabı Hangi Banka Avantajlı 2019

Altın hesabı açmaya karar verdikten sonra doğal olarak hangi banka avantajlı diye bakıyoruz. Çünkü iyi bir altın yatırımı gerçekleştirmek için avantajlı altın hesabı sunan bankalarla çalışmakta fayda var.

altın hesabı hangi banka avantajlı - en karlı altın hesabı hangi bankadaAvantaj durumuna bakarken bakılması gereken tek kriterin faiz olmadığını unutmayın. Faizin yanı sıra vade de önemlidir. Örneğin; 6 ay vadeli hesap açarak 6 ay sonunda faiz almaktansa  1 ay vade sunan bir hesapta aylık olarak faiz kazanmak daha avantajlıdır.

Çünkü bu süre zarfında altın bozma ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Ayrıca 1 aylık vadeler halinde olduğunda her ay sonunda kazandığınız faiz ana altınlarınıza eklenip sonraki ay size faiz getireceği için bileşik faizden dolayı faiz oranınız da bir miktar artmış olacak.

Bunların yanı sıra vade bozma durumu, hesap işletim ücreti, altının saflık derecesi gibi konular da önemli.

Aşağıda tercih edilme yaygınlığına göre bankaların altın hesaplarını sıraladım. Hesap seçeneklerini, faiz oranlarını, vadelerini ve diğer ekstra özelliklerini yazdım. Böylece en karlı altın hesabı hangi bankada kolayca kıyaslayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı

Ziraat Bankası altın hesabı en çok tercih edilenlerden biri. Ancak tercih edilmesinin sebebi avantajından ziyade ziraat bankasının müşteri çokluğundan kaynaklı diyebilirim.

Vadeli, vadesiz ve biriken vadesiz altın hesabı gibi seçenekler sunuyor.

1000/1000 saflıktaki gram altın değerine göre işlem yapılır.

Vadeli altıbında 30 gün vade için %0,50, 90 gün vade için %0,75, 1 yıl vade için %0,80 faiz getirisi sunuyor. Faiz getirisinin üstüne %15 stopaj da vergi olarak kesilmekte.

Biriken vadesiz altın hesabı ise bildiğimiz vadesiz hesabın biraz geliştirilmiş hali. Sizin belirlediğiniz periyotlarda otomatik olarak altın alarak birikim yapıyor. Örneğin; ayda bir defa 1000 liralık altın al diyebilirsiniz ya da 10 gram altın al diyebilirsiniz.

Minimum hesap açılış tutarı ise 10 gram altındır.

İş Bankası Altın Hesabı

İş Bankası altın hesabı olarak hem vadeli hem de vadesiz hesap açabilirsiniz. Yine çok tercih edilen altın hesaplarından birisidir. Ancak bu da müşteri çokluğundan kaynaklı diyebilirim.

İş Bankası altın hesabındaki altınlarınız 995/1000 saflıktaki değere göre işlem görür. Ziraat bankasında bu durum farklıydı.

6 ay vadeli hesapta faiz oranı %0,75’tir.

Minimum hesap açılış tutarı yine 10 gram.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk altın hesabı olarak diğerlerine nazaran bir tık daha avantajlı diyebilirim. Türkiye’de altın hesabı için en çok tercih edilen 3. banka durumunda şuan.

Vadeli ve vadesiz altın hesapları mevcut. Vadeli altın hesabı, altın altın katılım hesabı olarak geçiyor. Burada faiz yok, onun yerine kar payı var.

Banka sizin altınlarınız üzerinden ettiği karı %85-15 oranında paylaşmayı taahhüt ediyor. Ancak sizin ne kadar getiri elde edeceğiniz belli.

Şuan için 1 ay vadeli altın hesabında getiri oranı %1,37. Dolayısıyla 1 ay vadeli altın hesabının faiz oranı %1,37 olarak düşünebilirsiniz.

Diğer bankalara nazaran daha yüksek getiri sunduğu için tercih edilme oranı yüksek.

Ayrıca vade bozulma durumu yok. Hesabınızdan altın çekseniz bile kalan miktar üzerinden kar payı alıyorsunuz.

1 ay vadeli altın hesabı açmak için minimum açılış tutarı 100 gram. Ancak 3 ay ve üstü vadeli hesapta minimum açılış tutarı 10 gram.

995/1000 saflık değeri üzerinden altınlar işlem görüyor.

Kuveyttürk altın hesabınızda bulunan altınlarla Altın Çek yazabiliyorsunuz, fiziki altın olarak çekebiliyorsunuz. Bu da diğer birçok bankadan ayrılan özellikleri oluyor.

Garanti Bankası

Garanti Bankası da diğerlerinden farklı özelliklerle donattığı altın hesabı seçeneklerini sunuyor.

Vadeli, vadesiz ve birikimli altın hesabı var.

Vadesiz altın hesabında açılış için alt limit yok. Faiz kazanamıyorsunuz.

Birikimli altın hesabında sizin belirttiğiniz tutarda her ay altın alınıyor.

Vadeli altın hesabı minimum 50 gram altın ile açılıyor. 1 yıl vade için faiz oranı %0,80.

Eğer 100 gram ve üzeri altınınızı götürürseniz 1 yıl vade için %2,50 faiz oranından faydalanabilirsiniz. Burada faiz oranı yüksek ancak sizin elinizdeki ziynet altını götürmeniz gerekiyor. Banka bunu inceleyerek bir fiyat belirliyor ve o fiyat üzerinden altın hesabınıza aktarılıyor. Dolayısıyla gitmeden önce bir de kuyumcudan fiyat almakta fayda var.

VakıfBank

VakıfBank tarafından altın çağı hesabı adı verilen bir hesap sunuluyor. Bu hesaptan hesap işletim ücreti alınmıyor. Zaten diğer bankalar da büyük oranda altın hesaplarından hesap işletim ücreti almıyor.

Bu hesap türü vadesiz. Vakıfbank tarafından sunulan vadeli altın hesabı bulunmuyor. Dolayısıyla faiz getirisi kazanamıyorsunuz.

Halkbank

Halkbank tarafından vadeli, vadesiz ve birikimli hesap türleri sunuluyor. Vadeli hesap açmak için mutlaka vadesiz altın hesabınızın da bulunması gerekiyor.

Vadeli altın hesabı için minimum yatırım şartı 10 gram, vadesiz için 1 gram.

Vadeli hesapta 30 gün vade için %0,55, 3 ay ve üzeri vadeler için %0,80 faiz oranı sunuluyor.

Akbank

Akbank tarafından vadeli ve vadesiz altın hesabı seçenekleri sunuluyor. Yalnız vadeli hesap sçeeneği diğer bankalara nazaran en avantajsız olanlarından biri diyebilirim.

Vadeli altın hesabı açmak için minimum tutar 500 gram. Diğer bir çok bankada bu 10 gram seviyesinde. Ayrıca minimum vade 6 ay ki bu da diğerlerinde 1 ay kadar olabiliyor. 6 ay vadeli hesap için sunulan faiz oranı %0,50. Bu faiz oranı da diğer bankalara göre oldukça düşük.

100 gram ve üzeri ziynet altınlarınızı Akbank’a götürürseniz %1,1 gibi yüksek altın faizinden yararlanabiliyorsunuz. Aynı sistem Garanti Bankası’nda da var ancak orada %2,50’a kadar faiz alabiliyorsunuz.

Bu sistemde dikkat edilmesi gereken nokta bankanın altını nasıl bir orandan bozarak hesabınıza aktaracağı. Güncel fiyattan bozabilirler ancak altının saflık oranını hesaplarken ayrıca bir komisyon kesebilirler. Bu yüzden gitmeden önce kuyumcudan da fiyat alarak karşılaştırmanızı tavsiye ederim.

Yapı Kredi

Hem vadeli hem de vadesiz altın hesabı seçenekleri sunulmaktadır.

Vadeli hesap için minimum yatırım şartı 50 gramdır. Vadeler ve faiz oranları ile ilgili banka şeffaf değil. Bu oranları görmek için bankaya danışmanız gerekiyor.

Ancak tabi ki ben sizler için araştırdım, soruşturdum.

1 ay vadeli altın hesabının faiz oranı %0,50, 3 ay vadeli de %0,70 ve 1 yıl vadeli de %0,90.

TEB

Teb altın hesabı çok yaygın tercih edilmese de avantajlı özellikler sunan hesaplardan biri.

Vadeli ve vadesiz hesap olarak sunuluyor.

Vadeli hesap için minimum yatırım gerekliliği 5 gram. Sanırım en düşük yatırım şartı bu bankada.

1 ay vade için %0,50, 3 ay vade için %0,75, 6 ay vade için %1 ve 1 yıl vade için %1,25 faiz oranı var.

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mıAltın hesapları ve bankaların sundukları hakkında tüm bilgileri verdikten sonra şimdi en önemli konuya gelebiliriz. Bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı? Altın işlemlerimizi nerede yaparsak karlı olur?

Öncelikle bu konu çeşitli durumlara bağlı.

Altın yatırımınız fiziksel mi değil mi?

Eğer mevcut altın yatırımınız kuyumcudan alınarak fiziksel şekilde yapıldıysa zaten kısa sürede bir bankada altın hesabı açmanız daha mantıklı olur.

Çünkü hırsızlık gibi bir riskle karşı karşıyasınız. Eviniz güvenli olabilir ancak altınları bozmak için kuyumcuya giderken yine riske girmiş olursunuz.

Bu yüzden kurumsal hesaplar sizin için daha güvenli olacaktır.

Ayrıca altın işlemlerinde spread olarak adlandırılan bir alım satım makası söz konusudur. Örneğin; gram altın fiyatları 250 lira ise kuyumcu sizden satın alırken 245’e satın alır. 5 lira makas vardır. Bankalarda bu oran genellikle çok daha düşük olmaktadır.

Eğer alım satım makası yani spread’in daha da düşük olmasını istiyorsanız forex gibi alternatiflere yönelebilirsiniz.

Bir diğer husus da altın fiyatlarındaki değişimden kaynaklıdır. Altın fiyatlarında yaşanan hareketlilik sırasında kuyumcular alım satım makasını açabilir. Çeyrek altın için her bir kuyumcu farklı komisyon uygulayabilir. Bunun için kuyumcuları arayarak öğrenmek zorunda kalırsınız. Ancak siz gidene kadar fiyat tekrar değişebilir.

Ama bankada altın hesabınız varsa telefonunuzdan bankacılık uygulamanıza girerek uygun gördüğünüz fiyatta anında alım satım işlemi yapabilirsiniz. Böylece anlık yükselmeleri değerlendirmeniz de söz konusudur.

Altın fiyat hareketleri üzerinden al sat yaparak altın yatırımı yapmak ilginizi çekiyorsa mutlaka Forexte Altın Yatırımı altbaşlığını da okuyun! Çünkü forexte altın fiyatları düşerken de kazanç sağlayabilirsiniz.

Bankada vadeli altın hesabı açarak altınlarınız üzerinden faiz de kazanabilirsiniz. Böylece hem altının değer artışından hem de faiz getirisinden kazanç elde edebilirsiniz.

Özetle; eğer kuyumcudan altın alıp saklıyorsanız bankada altın hesabı açtırmak mantıklı mı diye daha fazla düşünmenize gerek yok. Her türlü sizin için daha mantıklı olacaktır. Ancak altından kısa sürede para kazanmak istiyorsanız o zaman banka yerine forexte işlem yapmak sizin için daha mantıklıdır.

Bankadaki Altınlarım Güvende mi?

Bu konuda bir endişeniz olmasın. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu diye bir kurum bulunuyor. Banka iflas ederse paranızın 100.000 TL’ye kadar olan kısmını buradan alabiliyorsunuz.

Aynı durum altın dışındaki diğer mevduat hesaplarında da geçerli. Yani bankayı para yatıracak kadar güveniyorsanız altını da aynı şekilde yatırabilirsiniz.

Forexte Altın Yatırımı Yapmak

Bilmeyenler için kısaca özetleyeyim. Forex, foreign exchange kelimelerinden oluşan ve dünyanın en büyük sermaye piyasası olan bir tür yatırım piyasası. Bu konuyu internetten para kazanma yolları yazımda da yazmıştım zaten.

Peki ne yapılıyor bu forexte?

  • Yüzlerce döviz çiftine,
  • Altın, gümüş, petrol gibi çeşitli madenlere,
  • Buğday, pamuk, kakao, mısır gibi tarım ürünlerine,
  • Dünya endekslerine,
  • Apple, Microsoft gibi yabancı şirketlerin hisselerine,
  • Türk şirketlerin hisselerine,
  • Bitcoin, Ethereum gibi kripto paralara

yatırım yapabiliyorsunuz.

Forexin avantajları ne diye bakalım.

forexte altın yatırımıÖncelikle burada kaldıraçlı işlem yapabiliyorsunuz. Örneğin; 1:100 oranında kaldıraç kullanırsanız 1000 TL yatırdığınızda 100.000 TL’lik işlem yapabiliyorsunuz. Merak etmeyin forex Türkiye’de de var ve yasal, denetlenen bir piyasa. Kaldıraçlı piyasaların mantığı bu.

Dolayısıyla forexte kaldıraç sayesinde çok daha az parayla hatırı sayılır miktarda altın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Bu altınları sattığınızda da elde ettiğiniz kar size kalır.

Örneğin; 1:100 kaldıraç kullanarak 1000 TL’lik altın alım işlemi gerçekleştirdiniz. Bu durumda 100.000 TL’lik altın alımı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tabi ki bu altın sizin olmuyor. Siz 100.000 TL’lik altının değer artışı sonucu yaşanan karı kazanabiliyorsunuz.

Eğer 100.000’den 101.250’ye çıkarsa bakiyeniz, 1250 TL kar etmiş oluyorsunuz. Sadece bu karı az para yatırarak sağlamış oluyorsunuz.

Forexin bir diğer avantajı ise fiyatlar düşerken de kazanç sağlayabilme özelliği.

Altın fiyatları düşerken satış işlemi vererek kar sağlamanız mümkün. Bu durumda elinizde hiç altın olmasa da sanki altınınız varmış gibi piyasadan altın toplamış oluyorsunuz.

Örneğin; 100 gram altın satış emri verdiniz diyelim. Bu durumda elinizde altın yok. Piyasadan 100 gram toplanarak satılıyor. Fiyatlar düşünce de işlemi kapatıyorsunuz. Fiyatlar düştüğü zaman siz 100 gramı daha ucuza toplamış olduğunuz için aradaki fark sizin karınız oluyor.

Ayrıca forex piyasası haftanın 5 günü 24 saat açık bir işlem piyasası. Böylece gece yaşanan hareketleri bile değerlendirebilirsiniz.

Forexte spreadler yani alım satım arası makaslar çok daha dar seviyede.

Forexte birçok aracı kurum bir yatırım uzmanı sağlayarak yatırım uzmanı desteği almanızı sağlıyor.

Eğer ufak miktarlar riske ederek altın işleminden daha çok kazanmak istiyorsanız banka yerine forexte altın yatırımı yapmayı düşünebilirsiniz.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı, bankaların size sunduğu ve altınlarınızı alıp satabileceğiniz ya da saklayabileceğiniz vadeli ya da vadesiz hesaplardır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak için ister şubeye gidebilir, ister internet bankacığını kullanabilir, isterseniz mobil mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. Tabi ki her bankanın prosedürleri değişebiliyor.

Vadeli Altın Hesabı Açılabilir Mi?

Evet bazı bankalar vadeli altın hesabına imkan sağlıyor. Vadelere göre de faiz veriyorlar. Vadeli Altın Hesabı Faiz Oranları kısmından hangi bankaların vadeli hesap sunduğunu ve ne kadar faiz verdiğini görebilirsiniz.

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı Mı?

Altınlarınızı güvende tutmak için banka mantıklı. Alım satım arasındaki fark, bankalarda kuyumculara göre daha düşük olduğu için de daha makul geliyor.

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir